CAR-T lymfocyty nové generace pro léčbu hematologických malignit
Reg. číslo
AZV NU23-03-00188
Název
CAR-T lymfocyty nové generace pro léčbu hematologických malignit
Trvání
2023 – 2026
Řešitel
Spoluřešitel
Prof. MUDr. Pavel Klener, Ph.D., 1. LF UK Praha
Anotace
Abstrakt Navrhovaný projekt se věnuje novým metodám buněčné terapie hematologických malignit jako jsou AML, B-ALL a B-NHL pomocí CAR-T T lymfocytů. Cílem projektu je navázat na probíhající klinickou studii s CD19-specifickými CAR-T lymfocyty, které se vyrábějí v ÚHKT pro terapeutické účely (UHKT CAR19) a jsou testovány v kliické studii u pacientů s refrakterní/relabující B-ALL/B-NHL. Léčba pomocí komerčních přípravků založených na CD19 CAR-T vyléčí cca 20-30% pacientů indikovaných pro tuto léčbu, zbylí pacienti buď na léčbu neodpoví nebo zrelabují i při dosažení kompletní remise. Příčiny selhání CAR-T léčby jsou intenzivně studovány a hledají se způsoby jak tomu zabránit. Jedním ze způsobů je příprava tzv. next-generation CAR-T buněk které mají posílenou protinádorovou aktivitu např. např. pomocí ko-exprese cytokinů (IL-12, IL-15, IL-18, IL-21) nebo—sekretovaných bi-specifických protilátek. Prvním cílem tohoto projektu je vyvinout takto upravené CD19-specifické CAR-T lymfocyty. Druhým cílem je vývoj CD123-specifických CAR-T lymfocytů, pro léčbu akutní myeloidní leukemie. Tyto nové typy CAR-T přípravků budou připraveny podobných způsobem jako se nyní vyrábí UHKT CAR19 T buňky. Během řešení projektu zavedeme GMP-certifikovaná výrobu obou CAR-T přípravků v Čistých prostorách ÚHKT, připravíme farmaceutickou dokumentaci a podáme žádost o dvě klinická hodnocení s těmito přípravky- jednu na AML a druhou na refrakterní/relabující B-ALL/B-NHL.
Geneticky upravené cytotoxické T lymfocyty pro léčbu akutní myeloidní leukemie
Reg. číslo
AZV NU22-05-00374
Název
Geneticky upravené cytotoxické T lymfocyty pro léčbu akutní myeloidní leukemie
Trvání
2022 – 2025
Řešitel
Spoluřešitel
Prof. MUDr. Tomáš Stopka, Ph.D., 1. LF UK Praha, Priv.-Doz. Dr. rer. nat. habil. Radislav Sedláček, ÚMG AV ČR Praha
Anotace
Cílem projektu je vyvíjet nové aplikované metody buněčné terapie AML založené na geneticky upravených autologních T lymfocytech. Tento postup je založen na genetické modifikaci rekombinantním T-buněčným receptorem (TCR), který přesměruje specifitu T lymfocytů na zvolený antigen a následné in vitro expanzi takto upravených lymfocytů. Jedním z takto studovaných targetů je Wilms Tumor antigen 1 (WT1), který je exprimován AML buňkami a je současně účinně rozpoznán imunitním systémem a proto byl použit jako target již v řadě klinických studií. Tentoidentický TCR reagující s peptidem RMFNAPYL z antigenu WT1 v komplexu s HLA A2 byl připraven a otestován současně s řadou dalších
kontrolních TCR reagujících s jinými relevantními antigeny jako je např. NY-ESO-1. Hlavním cílem projektu bude vyvinout GMP-certifikovanou metodu přípravy WT1-specifických TCR-T buněk pomocí nevirové metody genové transdukce pomocí pigygBac transpozonu, podobným způsobem jako se v současnosti v ÚHKT připravují CD19-specifické CAR-T buňky. Funkce připravených buněk bude studována pomocí in vitro a in vivo myších modelů. Protinádorový účinek bude sledován in-vivo bioluminiscenčními metodami za použití standartních buněčných linií akutní myeloidní leukemie a primárních AML buněk. Dále budou zavedeny humanizované myší modely, které umožní detailnější studium řady imunologických aspektů léčby akutní myeloidní leukemie pomocí TCR T buněk. V dalších cílech projektu budeme připravovat nové typy TCRvektorů, které umožní cílit i jiné epitopy z antigenů WT1 a PRAME a budeme vyvíjet nové typy TCR vektorů s potencovanou aktivitou pomocí ko-exprese cytokinů jako je IL-15 a IL-21. Aplikovaným výstupem projektu bude zavedení GMP výroby TCR-T lymfocytů specifických na antigenWT1 a podání žádosti o klinické hodnocení účinnosti a bezpečnosti (Fáze I) tohoto přípravku u pacientů s AML.
Pre-klinická validace cGMP produkce CAR T-lymfocytů pro léčbu solidních tumorů
Reg. číslo
AZV 19-08-00147
Název
Pre-klinická validace cGMP produkce CAR T-lymfocytů pro léčbu solidních tumorů
Trvání
2019 – 2022
Řešitel
Doc. RNDr. Irena Krontorád Koutná, Ph..D., FNUSA Brno
Spoluřešitel
Anotace
T lymfocyty s chimerickým antigenním receptorem (CAR) představují
nejmodernější technologii v cílené buněčné terapii onkologických onemocnění.
Slibné klinické výsledky byly publikovány v léčbě hemato-onkologických
malignit, avšak výsledky v léčbě solidních nádorů nejsou zatím tak povzbudivé.
V navrhovaném projektu se budeme věnovat validaci protokolů pro výrobu
CAR T-lymfocytů proti solidním nádorům v režimu správné laboratorní praxe.
Zaměříme se hlavně na cílové antigeny GD2, PSMA a PSCA. Standardní
operační protokoly a analytické certifikáty budou předány Státnímu ústavu pro
kontrolu léčiv ke schválení. Na projektu budou spolupracovat tři špičková
výzkumná pracoviště: (i) Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní
nemocnice u sv. Anny v Brně, (ii) Centrum analýzy biomedicínského obrazu na
Masarykově Univerzitě v Brně (MU-CBIA) a (iii) Ústav hematologie a krevní
transfuze v Praze (ÚHKT). Naším hlavním cílem je zavést technologii výroby
CAR T-lymfocytů pro cílenou buněčnou terapii solidních tumorů a tím umožnit
přenos do klinické praxe.