Menu
Pacienti a návštěvy

Transplantace kostní dřeně

Zpět na článek

Co přesně transplantace kostní dřeně znamená?

Jde o proces, který může v těle pacienta nahradit poškozenou krvetvorbu. Spočívá v nitrožilní aplikaci krvetvorných buněk a to buď vlastních (autologní transplantace) a nebo dárcovských (allogení). Ještě před samotnou aplikací však musí pacient projít náročnou přípravou, kdy se používají vysoké dávky cytostatik. 

Zpět na článek, nahoru

Jaká diagnóza je důvodem pro transplantaci?

Nejčastější indikací pro transplantace krvetvorných buněk jsou akutní myeloidní leukemie, akutní lymfatické leukemie, non-Hodgkinské lymfomy, maligní lymfogranulomy, myelodysplastické
syndromy, myelofibróza, chronická lymfatická leukemie, chronická myeloidní leukemie, těžká aplastická anemie, myelomy, vrozené poruchy krvetvorby, metabolizmu a imunity.

Zpět na článek, nahoru

Jak velké riziko transplantace představuje?

K transplantacím indikujeme pouze ty pacienty, jejichž choroba není vyléčitelná jiným, méně rizikovým způsobem, protože transplantace, a to zejména alogenní, jsou spojeny s nezanedbatelným rizikem potransplantačních komplikací, které mohou vést k těžkému poškození či smrti transplantované osoby. Může dojít k poškození orgánů pacienta přípravným režimem, ke vzniku akutní či chronické formy reakce štěpu proti hostiteli, k rozvoji těžké infekce (bakteriální, houbové, virové), k poškození orgánů vlivem léků a k celé řadě dalších komplikací.

Zpět na článek, nahoru

Jaké jsou výsledky takto léčených pacientů?

Je těžké mluvit obecně. Každá diagnóza je jiná a každý pacient přichází v jiném stavu. V roce 2012 však byla tato analýza provedena u transplantací z let 1986 až 2010 a výsledky vypadají takto:

Akutní myeloidní leukémie: Pětileté přežití se pohybuje kolem 50 procent, více než l0 let přežívá cca 40 procent pacientů.

Chronická myeloidní leukémie: Dlouhodobé přežití se pohybuje kolem 70 procent. U pacientů transplantovaných po r. 2000 je pravděpodobnost desetiletého přežití 85-90 procent, zatímco u pacientů transplantovaných dříve se přežití pohybuje kolem 60 procent.

Myelodysplastický syndrom: u pacientů transplantovaných v méně pokročilém stádiu nemoci se pravděpodobnost desetiletého přežití pohybuje kolem 70 procent , u pacientů transplantovaných v pokročilém stádiu kolem 30 procent.

Akutní lymfoblastová leukémie: pacienti po transplantaci žijí dlouhodobě s pravděpodobností 50 procent.

Zpět na článek, nahoru

Jak často se transplantace provádí?

Na světě proběhne za rok zhruba 15 tisíc transplantací kostní dřeně, což je zhruba tisíckrát více než před 30 lety. I proto jsou stále důležitější dárci kostní dřeně. V ÚHKT za rok provedeme kolem 60 alogenních transplantací. 

Zpět na článek, nahoru

Jaký je režim transplantovaného pacienta?

Pokoje pacientů jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením, LCD televizorem s DVD přehrávačem, rádiem a pevnou telefonní linkou. Pacienti mohou volně používat osobní mobilní telefon a mají možnost využít internetové připojení přes WIFI síť.

Základním předpokladem úspěšné léčby je zajištění čistoty prostředí a to zejména pokojů pacientů. O vysokou úroveň čistoty vzduchu dbá vzduchotechnická jednotka s třístupňovou filtrací vzduchu a koncovými HEPA filtry. Pozitivní přetlak na pokojích pacientů zamezuje vstupu infekčních agens z okolního prostředí.

Jednotlivé pokoje jsou také vybaveny centrálním rozvodem kyslíku a stlačeného vzduchu.

Některá režimová opatření se však týkají přímo pacientů. Přečtěte si, prosím, informace zde.

Zpět na článek, nahoru

Co si vzít k hospitalizaci na JIP či transplantační jednotce a kdy nastoupit?

  • Nástup na transplantační jednotku je vhodný mezi 8:00 až 9:00 hod.
  • V den nástupu není třeba přijít na lačno.

​Zabalit s sebou:

  • Omyvatelné pantofle;
  • vyprané a vyžehlené pyžamo nebo noční košile;
    Počítejte, prosím, s výměnou každý den. V ostatních případech je výměna doporučena obden. Pokud budete mít zájem, samozřejmě Vám poskytneme pyžamo/košili na oddělení;
  • vyprané a vyžehlené spodní prádlo (počítejte s výměnou každý den);
  • vyprané a vyžehlené ponožky (gumička nesmí svírat);
  • hygienické potřeby: měkký zubní kartáček, zubní pasta s obsahem aminfluoridu (např. Elmex, Meridol), ústní voda nebo Tantum Verde roztok, sprchový gel, neparfemované tělové mléko (např. Lactovit, Excipial, Nivea, Dove, Mixa), balzám na rty (např. Labello, jelení lůj), krém na ruce (Mixa, Nivea, Neutrogena), nůžky či kleštičky na nehty, holící elektrický strojek;
  • papírové kapesníky;
  • možnost donést počítač, přehrávač CD, připojení na internet Wi-Fi (nejsme schopni garantovat kompatibilitu s každým programem či zařízením);
  • knihy - pouze nové nebo z domácí knihovny;
  • noviny a časopisy, propisovací tužka, poznámkový blok;
  • sebou si ještě vezměte potvrzení o pracovní neschopnosti (pokud máte), průkazku zdravotní pojišťovny, občanský průkaz, ev. výsledky předtransplantačních vyšetření, užívané speciální léky;
  • nápoje (minerální a balené vody, džusy, Coca Cola atd.) a potraviny dle dietních doporučení;
  • rozpustnou kávu, tureckou kávu (čerstvě umletou), oblíbený čaj (ne bylinkový);
  • jednorázově balené bonbony a žvýkačky, sušenky bez náplně;
  • v průběhu hospitalizace máte možnost si nechat donést čerstvě uvařené pokrmy z domova, je nutné se předem domluvit o složení s nutričním terapeutem;
  • pokud jste zastáncem alternativních směrů ve výživě, či nekonzumujete lepek nebo mléčné výrobky – doporučujeme zajistit, po konzultaci s nutriční terapeutkou, donášku potravin z domova, neboť v tomto směru máme omezené možnosti, zajistíme běžnou standardní plnohodnotnou stravu a diety dle ordinace lékaře.

Upozornění:

  • Doporučujeme prádlo z bavlny;
  • ostatní předměty projdou očištěním dezinfekčním ubrouskem;
  • nápoje doporučujeme v menším balení, aby bylo možné je do 24 hod. po prvním otevření vypít, z hygienických důvodů nelze uchovávat déle, po uplynutí této doby je nutné nápoj zlikvidovat (stejně tak donesené čerstvě uvařené jídlo je třeba zkonzumovat tentýž den);
  • noviny, časopisy - jsou ošetřeny sterilizací, která může způsobit pomačkání listů;
  • nedoporučujeme používání mezizubních kartáčků a jednorázových holicích pomůcek z důvodu rizika krvácení.

Nebrat:

  • Ručník - na oddělení Vám dodáme každý den čistý;
  • žínka - na oddělení Vám dodáme žínky k jednorázovému použití;
  • látkové kapesníky;
  • plyšové předměty;
  • šperky;
  • pokud lze, ponechte doma také klíče od bytu, platební karty a velký obnos peněz.

Zpět na článek, nahoru

Rychlý kontakt

Ambulance
+420 221 977 315

Lůžkové oddělení
+420 221 977 226

JIP
+420 221 977 294

Transplantační jednotka
+420 221 977 229

Telefonní seznam ÚHKT


Provozní doba

Ambulance
Po – Pá: 7:00–18:00

Denní nemocnice
Víkendy: 9:00–13:00

Návštěvy
Lůžkové oddělení
Po – Ne: 13:00–18:00

JIP a Transplantační jednotka
Po – Ne: 13:00–18:00

Kudy k nám

map

Ústav hematologie a krevní transfuze
Budova B
U Nemocnice 2094/1
128 00 Praha 2

Nejbližší stanice metra: Karlovo náměstí (linka B)

Nejbližší stanice tramvaje: Karlovo náměstí (10, 16, 22), Moráň (3, 6, 10, 16, 18, 24)

Nejbližší stanice autobusu: U nemocnice (148), Karlovo náměstí (176)

Jak se k nám dostanete