Krvetvorné buňky z periferní krve jsou buňky, které se vyplaví do krve po předchozí přípravě (mobilizaci) dárce. Po transplantaci jsou schopné u nemocného obnovit krvetvorné a imunitní funkce. Připravují se pomocí přístrojové techniky (separátorů). Obvykle se u jednoho dárce provádí jeden až dva odběry.
Podmínky pro darování krvetvorných buněk
- věk 18–40 let
- minimální hmotnost 50 kg
- přijdete k nám na odběr vzorků k určení vašich genetických znaků a vyplníte podrobnější dotazník
- vyplníte přihlášku do Českého registru dárců krvetvorných buněk (zde), se kterým ÚHKT spolupracuje, a e-mailem vám přijdou další instrukce
- darování přijde na řadu v případě, že budete vytipováni jako vhodný dárce, v registrech je na celém světě 23 milionů lidí, transplantací se provede za rok 15 tisíc
Pokud se stanete dárcem, odběr krvetvorných buněk lze provést 2 způsoby:
- Odběr krvetvorných buněk – přístrojový odběr z periferní krve se provádí ambulantně z loketní žíly a trvá asi 4 hodiny. Dárcovskému odběru předchází mobilizace růstovým faktorem. Odběr se provádí v jednom až dvou sezeních, při vědomí dárce a není k němu zapotřebí celková anestezie. V současné době se jedná o častější způsob darování.
- Odběr kostní dřeně punkcí z pánevní kosti je operační zákrok, který trvá asi 60 minut. V celkové anestezii se odebere punkční jehlou kostní dřeň. Dárce stráví celkem 3 dny v nemocnici.
Zdravý organismus se s odběrem vypořádá přirozenou regenerací, několik dní mohou dárci pociťovat únavu jako při nachlazení nebo chřipce, výraznější komplikace jsou velmi vzácné, dárci jsou po odběru dlouhodobě sledováni při pravidelných prohlídkách.
Každý zájemce o darování krvetvorných buněk se může svobodně rozhodnout kdykoli darování odmítnout. Nicméně pokud máte pochybnosti, je lepší do registru nevstupovat. Pacient, který čeká na transplantaci, je většinou v těžkém stavu a jakékoli zdržení či komplikace ho mohou ohrozit.